Ağabeyim geldi Ankara’dan; evde bir bayram havası

Ağabeyim geldi Ankara’dan; evde bir bayram havası

Ankara’da çalışmakta olan ağabey, çoktandır görüşmediği ailesini ziyaret için Bursa’ya gider. Buna en çok da, on iki on üç yaşlarındaki kız kardeş sevinir. Biraz tombulca olan kız kardeş, balerin olmaya heveslidir. Yine kız kardeşin anlattıklarından öğrenilir ki, ağabeyi hayli yardımcı ve yol gösterici olmuş.

1990’lı yıllarda TRT Çocuk Saati’nde yayınlanmış bu radyo oyununda kız kardeşi seslendiren sanatçı öylesine içten ve duygulu söylemişti ki, “Ağabeyim geldi Ankara’dan; evde bir bayram havası.” sözlerini, yazarı iken ben de çok etkilenmiştim. Boğazım düğümlenmişti adeta.  İşte bu nedenle pek merak ederim, Grup Gündoğarken de mi öylelikle esinlendi aynı adla bilinen şarkısının sözlerini kurarken.

Yok canım, telif peşinde değilim. Zaten zaman aşımına uğramıştır çoktan.

Lâkin, son Cuma (4 Kasım 2022) günü EURUSD %2,15, XAGUSD %7.15, XAUUSD %3,16, XPDUSD %3,66, XPTUSD %4,83, DOĞAL GAZ %8,74, BAKIR %5,79, PAMUK %4,88, DAX40 %2,51, BTCUSD %4,68, BRENT %4,37, vd. yükselince piyasalarda bir bayram havası esti adeta. Buradan geldi aklıma.

İlgili finans yazısı BAŞLIKLAR–>Finans altında mevcut.

İhmâl edilmesin; yukarıda nak’l˘edilen hatıranın devamı pek hoş.

O radyo oyununun adı Şişman Balerin idi. TRT Televizyonu’nca EBU’ya (Avrupa Yayın Birliği) önerildi ve EBU tarafından kabul edildi idi. O jeneriği görmüştüm, adım “ÖYKÜ” sözcüğü yanında geçmekte idi. Senaryoyu yazanı tanımıyordum. Daha sonraları adım, jenerikten de çıkarılmış ve benimle ilgisi tamamen belirsizleştirilmiş olmalı ki, bir tiyatro emekçisi arkadaşımla (S. T.) konuşurken “Şişman Balerin’i ben yazdım.” demiş idim de hayretler içinde kalmıştı. “A-aa! Teyzem yazdı. Daha geçen gün kabul edildi EBU tarafından.”

Bana kalan da sıkı bir kahkaha atmak olmuştu.

Halen de gülerim.

Hem de çok gülerim, rüyada bile.

Bir yanıt yazın