ALGORİTMA 2   BIST XU030

ALGORİTMA 2   BIST XU030

Borsa oyun yeri değil derler. Bu sözün doğruluğu buradaki oyun sözcüğüne bağlı. Elbette saklambaç, körebe ve benzerlerini oynayamazsınız borsada. (Şaka, şaka.) Yok eğer, oyun sözcüğünden kısa süreli AL-SAT işlemleri meram ediliyorsa, o zaman ortada ciddi bir sorun var demektir. Çünkü Wall Street borsaları başta pek çok yurt dışındaki borsada ve BIST’te gayet yoğun şekilde yüksek frekanslı yani saniyenin binde birinden kısa süreli bile ve robotik AL-SAT işlemleri yapıldığı bilinmektedir. Ama bu tür işlemleri yapan kişilere yatırımcı demez pek çoğu borsacı.

İyi de borsada illaki yatırımcı mı olmak lâzım para kazanmak için? İllâ da parayı yatırmak mı gerek işletmek yerine? Hem atalarımız demiş değil mi “Çalışan demir ışıldar.” diye?! Üstelik hisse alıp uzun süreli elde tutmak çok riskli değil mi? Şu bakımdan: herhangi bir T süresi içinde herhangi bir olumsuzluğun ortaya çıkma olasılığı A ise, nT süresi içinde olumsuzluk ortaya çıkma olasılığı n kez A’ya eşittir yani daha büyüktür. Süre ne denli uzarsa zarar riski o denli büyümez mi?

Büyür mü?

AL/TUTçular diyelim ki, XU030 kurulduğu ilk gün yani 19.08.1998 sabahı açılış değeri (son düzenlemelere göre) olan 36.46₺’den alış yaptı ve bugünkü 28.10.2022 kapanış değeri olan 4212,53₺’den sattı. Kazancı brüt olarak (vergi, işlem komisyonu ve benzeri her türlü masraf hariç tutuldukta) 4212,53 / 36,46 = 115,54 kattır yaklaşık olarak. Elde tutuş süresi 6061 işlem günüdür. Bir takvim ayında ortalama 23 işlem günü olduğu var sayımıyla 6061 işlem günü yaklaşık olarak 263,5 ayda yaklaşık 115,5 kat kazanç gayet tabii ki gayet başarılıdır. Takvim yılı bakımından da yaklaşık 19 yılda 115,5 kat kazanç yıllık faizi yaklaşık %61,3 demektir bileşik olarak. Bu da ülkemiz banka faizlerinin ap açıktır ki, hayli üstündedir.

Üstelik arada çeşitli krizler olmuş ne gam. AL/TUTçular için böylesi borsa çöküşleri tedirginlik ve kaygu kaynağı olamazlar.

Bu meyanda “Borsa oyun yeri değil.” diyenleri destekleyecek daha pek çok gerekçe ileri sürülebilir.

Gel gelelim, Veli’nin kerrakesi pek de yukarıda yazıldığı/söylendiği gibi değildir aslında. Hemen alttaki dolar bazlı XU030 grafiği incelendiğinde görüleceği üzere yukarıda anılan yatırımcılar USD’ye kıyasla zarardadırlar gerçekte.

XU030 $

Bütün bunların yerine ALGORİTMAcılık yapılsa ve bu sitenin ana sayfasındaki S&P 500 ve BTCUSD için kullanılan robot kullanılsa idi brüt kazanç tamı tamına 302373,11 kat olabilirdi. Hiç kaldıraç kullanılmadan hem de ve 6061 işlem gününde 2386 kez alış ve dolayısıyla aynı sayıda satış işlemi yaparak. Mutluluk işte böyle bir şey olsa gerek. Değil mi?!

İşlem hacmi hayli yüksek olduğu için de aracı kurum ve kişisel yatırım danışmanı da hayli mutlu olmaz mıydı sizce?

Tabii ki, XU030 endeksini alıp satmanın biricik yolu ülkemizde VIOP ve hâl böyle olunca da kaldıraç kullanmak mecburi.

Dikkat çekmekte yarar olabilir; VIOP sözleşmesini elde tutma süresi 6061/2368=2,56 gün ortalama ve yaklaşık olarak.

Risk mi? Ne riski?…

XU030 algo

 

 

Yarınki Cumhuriyet Bayramımız, başta Atatürk (anarken her sıfat küçük kalır) o kuruluşa katılmış herkesi minnet ve saygıyla anarak, kutlu olsun!

 

 

Bir yanıt yazın