ALGORİTMA 4-ii Finasmatik (algoritma, robot) yapalım

ALGORİTMA 4-ii Finasmatik (algoritma, robot) yapalım

Okul matematik kitaplarındaki pek çok soru ve dolayısıyla pek çok konu baştan sona saçmadır. Hele o havuz-musluk-delik problemleri. (İzlemiş olanlar anımsayacaktır; https://720pizle4.com/izle/altyazi/my-left-foot-the-story-of-christy-brown.html)

Bir havuzu bir musluk tek başına açıkken X dakikada ve bir başka musluk tek başına açıkken Y dakikada dolduruyor. Muslukların ikisi birden açıkken aynı havuz kaç dakikada dolar?

El cevap, belirsiz! Çünkü her şeyden önce musluklarımızın aynı ana borudan mı su aldığı söylenmemiş. Hâl böyle ise, iki musluk da açıksa debileri yani birim sürede akıttıkları su, biri kapalı ikenki zamandakinden farklı olacaktır. Haydi bu şıkkı (muslukların birbirinden bağımsız olup olmadığını) göz ardı edelim ve gelelim havuzun dolmasının ne demek olduğuna. Havuzun dolmasının tanımı nedir? Havuzu taşıracak damladan hemen öncesi mi? Peki ya o damlanın yarısı da taşmayı sağlıyor olsa; veya, çeyreği, onda biri, vd.?

Hele hele şuna ne demeli: Taşmaya yol açacak o son damla hep aynı miktarda su havuza geldikten sonra mı damlar?

İyi de, havuzun ölçütleri belli olduğuna göre enXboyXderinlik çarpımı hacmi vermez mi? Verir elbet! Musluk borusundan geçen suyun da hacmi saptanabilir. Saptanabilir elbet. E, o zaman sorun nerede?

Sorun şurada. En kolayından birkaç tane pet şişe (diyelim ki) 1,5 litreliklerden alın ve ev musluklarından birini kullanarak kaçar dakikada dolduğunu cep telefonu kronometresi kullanarak ölçün bakalım, muslukla oynamadan. Hep aynı mı?

Üstelik ve aynı şekilde; bir delikten su hep aynı sürelerde aynı miktarlarda mı akar gider acep?

“Eh, bu denli ayrıntıya takılmadan ideal koşullarda çözüm aramalı.” da denilebilir.

İyi de, ideal koşullar hayatta yok ki. Hayatın problemlerini değil de ideal dünyanınkileri çözmenin yararı var ve büyük ise, devam etmeli. Aksi takdirde, orası burası burkulmuş, burulmuş, darbelenmiş, morarmış beyne dayanan akıl, dimağ, anlak ve zihinler taşıyanlar yan ürün olarak ortaya yayılmaz mı?

Söz gelimi, kazılmış hendeğin artık var olmadığını fark etmeyen, edemeyen; yusyuvarlak Dünya üstünde dümdüz gidilebileceğini sananların yol açtığı zararın telafisi nasıl yapılabilir?

İşte bu nedenle, finans grafiklerinde MACD, RSI, CCI vb. sözüm ona göstergelere yaygınca bakılır şu yalın gerçekler akla hiç mi hiç gelmeden.

 • Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir.
 • O göstergeler gerçekte deva olsa, herkes kullanır ve sırf bu nedenle işlevini yitirirler.
 • O göstergeler gerçekte deva olsa, herkes kullanır ve “herkes kazanacağı için” (ki, bu durum ideal dünya içinde mümkün olsa da gerçek dünyada olanaksız ve olasılıksızdır) sırf bu nedenle finans piyasaları batar, var ol(a)maz.
 • O göstergeleri fiyatlar belirler. Yani fiyatlar yükselirse MACD, RSI, CCI değerleri de yükselir. Yani burada sebep fiyatlardır; sonuç ise, göstergelerdir. Ama sebep ile sonuç ters algılanır ve işlemler bu yanlış algıya dayandırılsa sonuç hüsran olur elbet.
 • Kaldı ki, o göstergelere göre işlem yapanları avlamak için tuzak kuranlar da çok olur. Söz gelimi, MACD al sinyali verdiğinde alacak olanlara satılmak üzere ziyadesiyle hisse birkaç günden beridir istiflenmekte olabilir.

Şu halde ne yapmalı?

Finans piyasalarının tümüyle karanlık yani öngörülemez (unpredictable) olduğunu düşünenler tabii ki risk piyasalarından uzak durmalı.

Yok, tersini düşünenler yani finans piyasalarının hiç değilse kısmen öngörülebilir (foreseable) olduğunu düşünenler için iyi şans, iyi talih, iyi fırsat her gün yeniden doğar. Yeter ki, uygun bir strateji, algoritma, robot, finansmatik gibi eş anlamlı sözcüklerle tanımlanabilecek bir otomatik AL/SAT sistemine sahip olunsun.

Bu konudaki yaygın yanlışlardan birini düzeltelim: Algoritma, robot, finansmatik gibi eş anlamlı sözcüklerle tanımlanabilecek bir otomatik AL/SAT sistemi (bundan sonra sadece robot) illa da yazılım şeklinde olmak zorunda değildir. Yalın bir akış şeması (flowchart) şeklinde de olabilir.

Sırasıyla gidelim:

 • Robot, finansmatik gibi eş anlamlı sözcüklerle tanımlanabilecek bir otomatik AL/SAT sistemi özünde AL veya SAT için bir koşula (if conditition) dayanır; “Falan koşul sağlandığında AL, filan koşul sağlandığında SAT.” gibi.
 • Falan ve filan koşullardaki unsurlara parametre denir ve robottan söz ederken “n parametreli” ifadesi kullanılır ki, burada n sayısı toplam parametre sayısının karşılığıdır.
 • Hiç tavsiyye olunmaz ama sırf örneklemek amacıyla diyelim ki, RSI göstergesinin değeri 30’un altına düştüğünde ALmak ve 70 üstüne çıktığında da SATmak istiyoruz. Şu anda, gösterge adı (1), AL düzeyi (2) ve SAT düzeyi (3) olmak üzere en az 3 tane parametresi olmalı robotumuzun. Detay özellikler de var tabii. RSI periyodu kaç? Çok kullanıldığı gibi 14 olsun. Parametre sayısı 4 oldu. RSI(14) kapanış, açılış, (kapanış+açılış)/2, veya (yüksek+düşük)/2 dibi değerlerden hangisi üstünden hesaplanacak? Bu sorunun yanıtı da parametre sayısını 5’e çıkaracaktır. Altıncı parametre olarak da RSI’nın basit ortalama değerleri üstünden mi, ağırlıklı ortalama üstünden mi, yoksa üstel fonksiyonla mı, vd. hesaplanacağının belirlenmesi gerek. Bir de bunun üstüne işlemin hangi periyotlu veya frekanslı ham veri üstünde işlem yapılacağının dikkatlice belirlenmesi olmazsa olmazlardandır. Öyle ya, aylık veya yıllık verinin söz gelimi RSI(14,kapanış,basit ortalama) göstergesi nadiren 30 altına düşüp nadiren 70 üstüne çıkacaktır, günlük veya saatlik veriye kıyasla örneğin.
 • İşte 6 parametreli robotumuz hazır! Yani bir nalımız var ve 3 nalla bir ata da ihtiyacımız var.
 • “Bol kazançlar!” temennimizden önce mutlaka tarihsel veri üstünden ön testlerin yapılması gerekliliğini ve doğru (maksatlı veya kendiliğinden) bozuk olmayan veri bulmanın zorluğunu şimdiden göz önüne koymayı yararlı bulmaktayız.
 • Genetik bakımından, koşulları veya parametreleri ne denli benzer olursa robotlar o denli yakın akraba sayılır. Örneğin, yukarıdaki robotla diğer parametreleri tıpatıp aynı ama 25 altında AL ve 70 üstünde SAT yapan robot, çok yakın akrabadır.

Kolay gelsin.

 

Teknik analiz için: https://successfulportfolios.com/…/JournalTechnicalAnalysis.pdf

https://www.academia.edu/2813302/Technical_Analysis

https://www.cornertrader.com…-technical-analysis-technical-indicators.pdf

https://www.fidelity.com/…-/learning-center/Understanding-Indicators-TA.pdf

Bitirirken; ALGORİTMA 4-i ve ALGORİTMA 4-ii başlıklı yazılarda, sonuçları bu sitenin ana sayfasında haftalık olarak güncellenip yayımlanan robotun temel özelliklerine dair ipuçları şifreli bir şekilde yer almaktadır. Bulana/bulanlara helâl olsun!

 

Bir yanıt yazın