BIST’da XU100’de 17 Mart 2023 ve sonrası

CB seçiminin ilk turda sonuç vereceği varsayımıyla 14 Mayıs gecesi beklenen ekonomideki makas değişiminin (Bkz. #1-3)) öne çekildiği kanısındayım. Kullanageldiğim bazı irdeleme yöntemleri tamamıyla şahsıma özgü olduğu ve dolayısıyla başka yöntemlerle karşılaştırma olanağı pek bulunmadığı için keskin önermelerden kaçına gelmişimdir. Bu çerçevede şunları belirtebilirim:

  • Önümüzdeki Pazartesi (20Mart 23) ve sonrasında BIST’ta birkaç hafta sürebilecek sürprizler görülecek. Gün içlerinde satış yemiş bazı hisseler ucuzladığı zannıyla aniden montanlı alınırken, montanlı alınmış kimi hisseler de göreceli pahalandığı gerekçesiyle ani satışlarla karşılaşabilecek.
  • Bunun anlamı gayet çalkantılı bir piyasanın beklenebileceği(yahut tersten söylenirse; gayet çalkantılı bir piyasanın bizi beklediği)dir.
  • Fevri ve panik halinde yapılacak işlemlerin ve tabii ki yanlış alınmış pozisyonların hayli büyük zararlar vermesinin önüne geçmek için çok dikkatli olmak gerekir.
  • Yakın zamanda gayet büyük miktarlarda fonların BIST’a geleceğini tahmin etmekteyim.
  • FED ve Avrupa Merkez Bankası kaynaklı olarak yurt dışında birbirini etkisizleştiren önlemler dönemine girildiği görülmektedir.
  • Ekonomi ile fizik arasındaki benzerliklerden biri şudur: Nasıl ki nesneler düşük enerji düzeylerini yeğler para da ucuz nesneleri (ve bu arada ucuz hisseleri) yeğler.

#1) https://www.bloomberght.com/bofa-turk-bankalarinin-ozkaynak-krliligi-dusuk-kalabilir-2326288

#2 https://www.bloomberght.com/morgan-stanley-3-secim-senaryosunda-faiz-patikasini-degerlendirdi-2324626

#3) https://www.bloomberght.com/vanguarddan-secim-analizi-2326682

Bir yanıt yazın