Borsalarda Hisse Seçmek

Borsalarda Hisse Seçmek

Yeni nesiller hep yeni koşullara uyabilenler olagelmiştir. Evrim ve devrim ancak bu şekilde gerçekleşir. Köhnemişler silinir gider, taze bahar dalları sürgünleri gelir.

ABD New York 11 Eylül 2001 saldırıları (9/11), korona salgını, Rusya’nın Ukrayna’ya girişi, yüksek enflasyon derken frekansı büyüyerek art arda gelen küresel çaplı etmenler pek çok ezberi bozdu doğallıkla.

Hisse piyasaları özelinde ise, bozulan ezberlerden başlıcası “değerleme” zorluğudur. Örneğin, yüksek enflasyon ortamında hangi malın gerçek değeri (neye göre) saptanabilir ki? Şimdi şu gibi görünen değer az sonra bu olmayacak mı, tıpkı market raflarındaki fiyat etiketlerinin hızla ve büyücek adımlarla değişmesi gibi?! Yakındır, BIST’da günlük taban ve tavanların %10’luk limitleri zorlaması şaşırtıcı olmayacaktır. Açılıştan sonraki 2 dakika içinde tavan oluveren hisse senetleri, hem de koca koca bankalarınkileri yakın geçmişte görülmedi mi?

Demek ki, hayli çalkantılı olacak piyasalar var önümüzde. Bakmak ve görmek gerek. Tıpkı Ahmet Rasim’in,  bizim kuşaktakilerin okuma kitaplarında yer almış ve sınıflarda münazaralarını yapmış olabileceği, Bakmak ve Görmek başlıklı yazısındaki gibi.

Alttaki pdf dosyasının birinci ve ikinci sayfalarındaki sırasıyla DJ ve NASDAQ grafiklerine bakalım. Net bir ayrışma göreceğiz. Üçüncü ve dördüncü sayfalarındaki DJ/NASDAQ grafikleri, bu ayrışmanın yeni bir dönem açtığını ve önümüzdeki günlerde de süreceğini işmar etmektedir.

PDF

Demek ki, endekse göre değil şirkete/hisseye göre seçim yapmak gerekecek önümüzdeki günlerde. BIST’da da böyle; endeks veya sektörler değil hisseler daha önemli olacak. Örneğin, ezcümle bankalar değil bunlardan bir ikisi diğerlerine kıyasla daha hareketli olabilecek.

Bakalım bakalım, böyle mi olacak?

 

Bir yanıt yazın