DAX, DJ, NASDAQ, S&P 500 ve RUSSELL 2000 Yükselecek

Bugün 10/14/2022 saat 00.16 dolayında Avrupa ve ABD endekslerinin 2023 Şubat-Mart’ına dek yükseleceği kanısındayım. Oysa dün gelen ABD enflasyon verileri hakkında şöylesi yorumlar yapılmıştı bazı Nitel Finansçılar tarafından.

ABD’de Eylül ayına ilişkin tüketici fiyatları enflasyonun kalıcı olduğuna ilişkin sinyaller verdi. Yıllık enflasyon yüzde 8,2 ile beklentileri aştı. Çekirdek enflasyon 40 yılın zirvesine çıktı. Verilerin açıklanmasından hemen sonra Fed swapları Kasım’da 75 baz puanlık faiz artış beklentisinin yüzde 100 olduğunu gösterdi.

Son üç beş aydır da zaten ekonomik küçülme, geri çekilme (recession) ve durgunlukla birlikte şişme (stagflation) tehlikesinden söz edilmekteydi Avrupa ve ABD için.

Bütün bunlara tuz biber eken de ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in şu sözleri oldu. Ülkede beklentileri aşan enflasyon verisinin “daha yapacak çok işleri olduğunu” gösterdiğini ifade etti. Belli ki, FED, üstündeki  genişleme yanlısı baskılara rağmen sıkılaştırıcı işlevini sürdürecek. Yani, faiz artırmaya devam edecek.

İşte bütün bu yukarıda anılan etmenlerin borsaları aşağı çekeceği fikrini dile getirdi pek çok Nitel Finansçı.

Gelgelelim, özellikle DAX, DJ, NASDAQ, S&P 500 ve RUSSELL 2000 ve olasılıkla NIKKEI 225 gibi pek çok Uzak Doğu ve Pasifik endekslerinin önümüzdeki dört veya beş ay içinde, hem de hayli, yükselmesi fikrimizin dayanakları da hayli kuvvetlidir.

  1. Borsalar enflasyonu sever. Çünkü şirket ürünlerinin fiyatlarının yükselmesi kârlılık artışı getirir. Bu da elbette ki, hisse fiyatlarını yükseltir. Başka bir deyişle, bir ülkede iğneden ipliğe herşeyin fiyatı artarken hisse fiyatlarının geride kalması beklenmez.
  2. Bu nedenle de üçüncü ve dördüncü çeyrek bilançolarının gayet parlak gelmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Örneğin, ABD’de enflasyon son kırk yılın zirvesine yerleşiyorsa, şirket bilançoları da geri kalacak değildir.
  3. ABD’deki Kasım ara seçimleri, kısa süreli de olsa, genişlemeci ekonomik politikaların sergileneceği beklentisini körükleyecektir.

Hoş, bugün açıklanacak olan Bank of America, Goldman Sachs, CitiGroup, Wells Fargo gibi bazı dev finans kuruluşlarının 3. çeyrek bilançoları biraz ümit kırıcı olabilir. Ama, izleyen hizmetler ve sanayi sektöründen pekçok şirketinkiler bir nebze olsun kaçan risk heveslerini geri besleyebilir.

 

Bir yanıt yazın