DEVA

Parti reklamı gibi olmasın; meramımız “—Borsa oyun yeri deel! Al ve tut! Sana ne ötesinden.” diyenleri ılık usûl bir kınayış sayılsa yeridir. DEVA, uzunca bir süredir yakinen bildiğim bir hisse olduğu için buraya örnek yapıldı.

DEVA, Haziran 1999’da 0,10₺ dolayında Mayıs 2023’de de 40₺ dolayında olduğu için (bölünüş, temettü vb. düzeltilmiş olarak (adjusted)) 22-23 yılda demek ki yaklaşık 400 kat nominal ve brüt olarak (enflasyon, faiz vb. gözardı edilerek) kazanç sağladı. Dolayısıyla, “—Borsa oyun yeri deel!”cilerin sevdiği örneklerdendir.

Lâkin, Vehbi’nin kerrakesi pek de öyle değildir. En kolayından varsayalım ki, Haziran 1999’da alınmış DEVA hisseleri 2008 küresel mali kriz çıkana dek elde tutulmuş. Akabinde de, haydi 7₺ değil de 6₺’den satılmış.

Alttaki PDF’nin alt bölümdeki günlük grafikte görüleceği üzere 2₺’den yeniden almak için hayli fırsat doğmuş. Bu fırsat değerlendirilmiş ise, alış maliyeti ilk değerinin 2/6=1/3’üne yani 0,03₺’ye indirilmiş olacaktı. En son da, şu son yılbaşından hemen sonraki satışlara bakarak diyelim ki 70₺’den değil de 60₺’den elden çıkarılmış olduğu varsayımıyla kazanç 60,00/0,03=2000 kat yani AL-TUT stratejisinin tamı tamına 5 katı fazla kazanç sağlamış olabilirdi.

Hele bir de, işlemler kaldıraçla yapılabilmiş olsaydı. Hele hele, daha sık ve başarılı AL-SAT yapılabilmiş olsaydı.

Derler ki, müziği işit(E)meyenler dans edenleri deli sanır.

Bir yanıt yazın