Doğal gaz, petrol, enflasyon ve yel değirmenleri

12 Ocak 2023 tarihli “ABD Enflasyonu yükselecek mi?” başlıklı yazımızda şöyle demiştik; “Bugünkü ABD Enflasyon verisi düşük gelse bile, bir sonraki aya ait verinin yüksek geleceği tahmin ediliyor. Çünkü, doğal gaz ve petrol fiyatlarının önümüzdeki günlerde hayli yükselmesi bekleniyor.”

ABD Şubat 2023 enflasyon değerleri hayli yüksek geldi ama o arada ne doğal gaz ne de petrol fiyatları yükselmedi. Daha doğrusu, doğal gaz fiyatları son hafta içinde yükseldi ve petrol fiyatları da yukarı yönlü atakları kısa geri gelmelerle frenledi.

Kuzey yarı kürede kış bitmeye yüz tutmuşken gaz ve petrol fiyatlarının bu yükselişleri garipsense de işin ucu Çin’e bağlanabilir.  Son Komünist Parti kongresine dek izlediği “sıfır vak’a” politikasını bir anda tek edip “sürü bağışıklığı”nı yeğlediğini açıklayan Çin yönetimi, demek ki kovid virüsünün köküne kibrit suyu döküp kökten kurutmuş ki, sınır açılımları, havalimanı açılımları ile ardından ekonomik açılım ve büyümelere ulaşmış. Ama, arada ne oldu, Çin yönetimi ne yaptı da öylesi bir tarihsel ve evrensel zafere ulaştı? Bunu soran, sorgulayan hiç yok. Dünya Sağlık Örgütü de bu meyanda, neredeyse tek lâf etmedi.

Son günlerde yükselen Natural Gas Futures fiyatları için investing.com robotu “bearish reversal” vermiş. Brent Oil Futures fiyatları da takoz sıkışmasını zorlayıcı yükseliş kaydetmiş.

Şu husus dikkate değer; petrolde teknik analizcilerin ziyadesiyle sevdiği üç tepe (omuz, baş, omuz) oluşmuş ama düşüş olmamış. Hatta dörtlü tepe oluşmuş. Son Cuma günkü yukarı atak anılan formasyonun sona erdiğine mi delalet eder acaba? Yok eğer önümüzdeki hafta düşüş olursa da 25 Ocak 2023 tarihli ve noktalı mavi dik çizginin çevresinde oluşan az çok bakışımlı (simetrik) yapının tescili gerçekleşecek.

Hülâsa; gaz ve petrol fiyatları önümüzdeki dönemde yükselmeğe devam ederse, Avrupa ve ABD enflasyonları elbette yükselir. Bu da LCU faizlerini elbette yükseltir. Yüksek faizler de fiyat yükselişlerini ( düşüşlere çevirmek ereğiyle) frenler. Dünya devranı diyalektikdir, yüzyıllardan beridir bilindiği üzere. Lâkin o arada enflasyonlar yükselivermiş, ne gam! Ne demiş Felemenklerin ataları? “Rüzgâra kızacağına yel değirmeni yap!” Şunu da ekleyiverelim, Miguel de Cervantes Saavedra’nın iştahını kabartmadan ama.

GAS+OiL

Bir yanıt yazın