FED Tutanakları sonrası ABD Bonoları

FED Tutanakları sonrası ABD Bonoları

Bu yazının konusu 23 Kasım 2022 tarihinde açıklanan Fed Tutanakları sonrasında ABD piyasalarında görülebilecek gelişmelerdir. İlişkili yazılar şunlardır: (a) Finans başlığı altındaki Bir MUAMMA (?), (b) Finans başlığı altındaki ABD Bonoları ve (c) Finans başlığı altındaki DJ, NASDAQ, S&P 500, RUSSELL 2000 nereye?

Alttaki PDF’nin ilk sayfasında ABD 30 yıllık bono faizinin 3,5’e doğru çizgisel olarak (linear) sarktığı görülmektedir. Bu son aşağı yönlü doğrusal trendin, FED faizlerinin aşamalı olarak azalacağına ilişkin haberlerin çıkmasıyla başladığı bilinmektedir. Yeni merak konuları şunlardır; 1)bu sarkışın 3,5 düzeyine inip inmeyeceği yani en alttaki kesikli çizgiye değip değmeyeceği ve 2) kırmızı çizginin aşılması örneğine benzer olarak 30 yıllık bono faizinin şimdiki düşüş trendini yukarı yönde kırıp yeniden yükselişe yönelip yönelmeyeceği. Şimdiki düşüşün, en alttaki kesikli çizgiyi de 3,5 dolayında aşağı doğru kesip düşüşü sürdürmesinin de olasılıklardan bir başkası olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Açıklanan son FED Tutanaklarına göre manşet faiz artış adımları küçültülerek hedef olan 5-5,5 aralığına yaklaşılacağı düşünülmektedir. Ama FED’in elinde enflasyona karşı kullanılabilecek çok daha büyük bir silahı var.

Son aylarda hemen hiç değinilmeyen FED Bilanço küçültülmesi konusu tamamen gündemlerden düşürülmüşe benziyor. Çünkü geçtiğimiz Eylül ayında başlayacağı haberlerinin çıkması ardından bu konu hiç konuşulmaz oldu. Bu konunun, önümüzdeki Aralık ayında yeniden ısıtılacağı beklenmektedir. O zamana dek DXY endeksinin 100’e gayet yaklaşması gayetle muhtemeldir. Bkz. alttaki PDF’nin ikinci sayfasındaki grafik.

Alttaki PDF’nin üçüncü sayfasında ise, ABD 2 yıllık bono faizi ile ABD 30 yıllık bono faizinin oranı görülmektedir. Buradaki yukarı yönlü bant hareketinin sürüp sürmeyeceği de ilginç bir izleme konusudur.

Yukarıda sözü edilen olasılıkların Avrupa Merkez Bankası faiz kararlarından da etkilenecek olduğu göz önünde tutulmalıdır.

Alttaki PDF’nin dördüncü sayfasındaki haftalık bazlı DJ grafiği aşağı yönlü hızlı ve derin bir hareketin çok yakında gerçekleşebileceğini işaret etmektedir. Zaten nereden bakılırsa bakılsın, Wall Street borsalarının son günlerdeki yüksekliklere önümüzdeki uzun yıllar içinde (ve tabii ki normal koşullar altında) yeniden çık(A)mayacağı düşünülmektedir. Çünkü, bu yüksekliklerin dinamosu pandeminin ekonomi üstündeki olumsuz etkilerine karşı yürütülen finansal gevşeme önlemleri idi. Pandeminin ABD’de sona erdiği yönünde çeşitli haberlerin olduğuna dikkat etmekte yarar var. Çin’deki sorunların önümüzdeki kış boyunca süreceği de beklentiler dahilindedir.

Özetle, FED’in bilanço daraltmaya gidip gitmeyeceği ABD piyasaları için belirleyici önemdedir.

BONDS II PDF

Bir yanıt yazın