İLİŞKİLİ HİSSELER BRISA ve GOODY

İLİŞKİLİ HİSSELER BRISA ve GOODY

Bu yazı, aynı sektöre ait (örneğin bankalar, gübre şirketleri) veya ortaklık bağına sahip (SAHOL, AKBNK) gibi şirket hisseleri arasında günlük işlemler temelinde var olabilecek ilişkiyi sondalamak amacıyla kullanılabilecek kolay bir yöntem sunmaktadır. Çalışma, BRISA ve GOODY hisseleri üstünde olup 2021 yılı başından 18 Kasım 2022’e (dün) dek olan süreyi (222 işlem günü) kapsamaktadır. Alttaki PDF dosyasının ilk sayfasında bu iki hissenin grafikleri görülebilir. İkinci safyada ise, bu hisselerin günlük bağıl değişimleri (daily relative returns) “timeseries” olarak sergilenmektedir.

Günlük bağıl değişimler için formül: ((önceki kapanış)-(günün açılışı))/ (önceki kapanış) şeklinde olup yüzde değişim (percentage) olarak da bilinir.

SORU: BRISA ve GOODY hisse günlük fiyat değişimleri arasında önemsenecek değerde paralel veya anti paralel bir ilişki var mıdır?

Bu iki hisse fiyatları, yukarıda belirtilen 222 işlem gününün aynı 130 gününde yükselmiş (pozitif günlük bağıl değişim) ve 17 aynı gününde düşmüş. Paralel davrandıkları gün sayısı toplam olarak 147’dir ve 147/222=0.662 (yaklaşık olarak) değerine eşit olduğuna göre aralarında güçlü bir ilişki olduğu belirtilebilir.

Alttaki PDF dosyasının son sayfasında günlük bağıl değişikliklerin dağılımı incelenebilir. Burada da, yüzde dağılım eğrilerinin benzerliği dikkat çekmektedir.

İLİŞKİLİ HİSSELER PDF II

Bir yanıt yazın