İşlem masrafları, kaldıraçlar ve başarılı robotlar

Bireyler ve kurumlar algoritmik (robotik = yapay zekâ = Artifical Intelligence = AI) yöntemleri geliştirdikçe, “liqidity providers” denen sermayederler yani finansal çaprazlara kotasyon (quatotion) yani likitlik sağlayıcılar da elbette kazançlarından feragat etmemek için karşı AI yöntem ve robotlar geliştirmektedir. Tıpkı tanka karşı tanksavar, uçaklara karşı uçaksavar geliştirilmesi gibi. Hatta AL/SAT işlemlerde kullanılan bireysel bilgisayar ve cep telefonlarına girip bireysel algoritmik (robotik = yapay zekâ = Artifical Intelligence = AI) yazılımları bozduğu bile ihtimal dâhilidir. Dolayısıyla, AL/SAT heveslisi işlemciler (high frequency traders) piyasayı yenmeye çalışırken asıl şu kişileri de yenmelidir; “liquidity providers” (=LP).

Gel gelelim, LPleri yenmek pek de kolay değildir. Zira, bu şahısların ellerinde “spread” (=makas) ve “swap” (=takas faizi) yani toplamda AL/SAT masrafları gibi çok etkin de silahlar vardır. Özetle, açtığın herhangi bir pozisyon o pozisyonu açmak ile kapamak arasındaki masraflar çıktığında kazanç sağlayacak kadar performans sergilemelidir.

Bakın mesela altta, özellikle DAX endeksi işlemlerinde kullanılabileceğim ve yine özellikle LP’lerin geliştirebileceği karşı AI’ların henüz olmadığını sandığım bir genetiğe sahip bir AI’nın uygulamalı “back-test”/”historic test” sonuçları var. Hemen belirteyim ki, LP’lerin geliştirebileceği karşı AI’ların henüz olmadığını sanışımın nedeni, benim burada kullandığım stratejiyi tam da buzağının altındaki öküzün altındaki buzağının altında buldum. Tanıdığım bildiğim LP’ler öküz altında buzağı bile aramaz.

Alttaki PDF’de DAX endeksinin son 5 yılını kapsayan bölümü üstündeki aynı robotun değişik kaldıraç (LEVERAGE) ve masraflar altındaki performansı sergilenmektedir.

En üstteki grafik şunu göstermekte; KALDIRAÇ kullanılmazken (LEVERAGE=1) sıfır masraf (spread=0, swap=0) olsaydı 5 yıldaki kazanç muhteşem olurmuş.

En üsttekinin bir altındaki grafik şunu göstermekte; KALDIRAÇ kullanılmazken (LEVERAGE=1) piyasa masrafları olsaydı 5 yıldaki kazanç dalgalı yani güvenilmez olurmuş.

Tam piyasa (reel) masrafları altında kaldıraç arttıkça (LEVERAGE=5, 10) performans tamamiyle saçma sapan bir hâl almaktadır. Demek ki, kaldıraç yüksekliği her zaman yeğlenecek bir seçenek değildir.

Lâkin sıfır masraf altında LEVERAGE=10 varsayımındaki performans fevkaladenin de fevkindedir.

İyi hoş da, bunca lâkırdının nektarı yok mudur acep?

Vardır elbet!

O da şudur: Alttaki PDF’nin tüm grafiklerinin ortak bir özelliği kaldıraç (LEVERAGE) ve masraf ne olursa olsun 2022 yaz ortasından bu yana olan zaman dilimindeki sonuçlar olağan üstü başarılıdır. Aynı grafikleri bu gözle yeniden incelemek hoş olmaz mı?

 

DD

Bir yanıt yazın