Piyasalarda Bayram Havası BIST, DAX40, DJ, NASDAQ, S&P 500 ve EURUSD, XAGUSD, XAUUSD, XPDUSD, XPTUSD, DOĞAL GAZ, BAKIR, PAMUK, BTCUSD, BRENT, vd.

Piyasalarda Bayram Havası

BIST, DAX40, DJ, NASDAQ, S&P 500 ve EURUSD, XAGUSD, XAUUSD, XPDUSD, XPTUSD, DOĞAL GAZ, BAKIR, PAMUK, BTCUSD, BRENT, vd.

Çin Komünist Parti 20. Kurultayı geride kaldı. Başkan Şi Cinping (Xi Jinping) “Tayvan’la birleşmek için güç kullanma seçeneğinden vazgeçmiyoruz.” dedi ama tarih vermedi. Zaten siyasetçiler ucu açık, geçersizlik ve işlevsizlik tarihi belirsiz ve muğlak ifadeli açıklamaları pek sever. Örneğin, “Güç kullanmaktan vaz geçmiyoruz ama güç kullanmıyoruz da.” kısmı dâhil mi acep o söze? Oysa, kovid politikalarında sıfır vak’a çıpasından hemencecik vaz geçiliverdi.

Şimdi önümüzde ABD seçimleri var ve FED bu nedenle ağır baskı altında. Son FED faiz artırımı anındaki açıklama metni ile yarım saat sonraki Başkan J. Powell’ın açıklaması arasındaki ton değil barizce zıt renk farlılığı, bu baskının ağırlığının barizce ölçütü.

Her neyse, sonuçta FED de geride kaldı. Seçim sonuçlarında Demokrat Parti (ABD) barizce geride kalmazsa fazla sorun yok. Tersi olursa da, hem devalüasyonun hem de faiz artışlarının kat edeceği uzun yollar olduğu akla çabucak geliverecek. Öte yandan, FED bilançosunun küçültülmesi konusunda konuşan pek yok bu günlerde.

Avrupa cephesinde ise, Avrupa Merkez Bankası’nın irice adımlarla faiz artıracağı açıklanmışken bölge borsalarının yükselişini ve hatta yükselmeye devam edebilecek oluşunu şu açıklamalar yeterince berraklıkla ortaya koymaktadır. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin’i ziyaret eden Almanya Başbakanı O. Scholz’a Çin ve Almanya’nın birbirine saygı duyması ve birbirinin temel çıkarlarını gözetmesi gerektiğini söyledi. Almanya Başbakanı “Almanya ve Çin, birbirleriyle konuşmaya devam edecekler.” dedi. Şunu da eklemeden geçmeyelim; AB/Borrell: Birçok üye devlet Çin ile yakın ekonomik ilişkilere sahip, Çin’i Rusya ile aynı seviyeye koyamayacağız.

Finansal “network”deki bazı bağlar zayıflarken, bazıları da pekişiyor. Bu da Avrupa ve ABD paralarına ve hisselerine yansıyor.

Oysa eski ezberler, € ($) yükselirken tahterevallinin öbür ucundaki hisse fiyatları ve dolayısıyla ilgili endeksler düşer demez mi idi?

Uzatmayalım; aynı hâl emtia ve gaz, petrol gibi tüketim ürünleri için de geçerli elbet. Tamam, $ veya € yükselirse bu sonuncu malzemelerin fiyatının düşmesi normaldir. Düştü de zaten. Emme ve de lâkin, enflasyon da var ve enflasyon nedeniyle onların da fiyatının yükselmesi kaçınılmaz.

Yine aynı nedenle BIST’ın yükselmeye arada bir düzeltme niyetine düşüşler olsa da, daha önceleri birkaç kez görüldüğü gibi, ayağa kalkıp toparlanışlar da çabucak olup bitivermekte. Üstelik, yakında sona erecek olan KKM vadelilerinden önemli miktarda çözülen paranın taze güç olarak BIST’a gireceği tahmin edilmekte. Zaten yükselmiş olan BIST hisseleri daha da (hızlanarak) mı yükselir, yoksa pek yükselmemiş olanlar mı?

Bu son soruya cevap ne olursa olsun, bu satırların yazanının dikkati EREGL gibi yeni hikâye yazmış olanlarla TCELL ve TTKOM gibi yeni yazacak olanlar (üzerinde değil, hayır) üstünde olacak. Dahası, bu hisselerin varantları da mevcut. Şam’da kayısı aramanın alemi var mı?!

 

 

 

 

Bir yanıt yazın