Semih Saygıner ve robotlar

Bir yumurtayı kırmadan kaldırabilen, finans alanında ve satrançta insanları yenen robotlar var. Ama asıl ölçüt bilardoda insanoğlunu yenebilmek.

Bakınız, şöyle bir problem kuralım.

Oyun alanı 284×142 cm2 olan bir bilardo masasında beyaz ve siyah renkte 2 top vardır. Bu topların özellikleri şunlardır: çap 54 mm ve ağırlık ise 170 gram (Snooker bilardo oyun türü için). Top ile çuha arasındaki kinetik sürtünme katsayısı 0,005 olup topların her çarpışmadaki enerji kaybı oranı 0,005’dir. Bu durumda, sol alt köşeye bağıl olarak (xB,yB) koordinatlarındaki beyaz topun (xS,yS) koordinatlarındaki siyah topu, oyuncunun

  1. 30 mm yarıçaplı deliklerden herhangi birine sokması için gereken, uzun kenara bağıl atış hızı ve atış açısı nedir?
  2. 30 mm yarıçaplı deliklerden herhangi birine ama tek bant yaptıktan sonra sokması için gereken, uzun kenara bağıl atış hızı ve atış açısı nedir?
  3. 30 mm yarıçaplı deliklerden herhangi birine ama çift bant yaptıktan sonra sokması için gereken, uzun kenara bağıl atış hızı ve atış açısı nedir?

Yukarıdaki problem bilgisayar yardımıyla çözülebilir elbette, hem de A. Einstein’ın relativistik denklemleri kullanılarak. Hele ki, toplar noktasal parçacık sayılırsa; yani tork ve topların kendi üstlerindeki eksen veya nokta çevresinde dönüşleri ihmal edilirse. Edilmese bile, yukarıdaki problem ideal koşul ve parametrelere sahiptir. Örneğin, (xB,yB) ve (xS,yS) koordinatları en fazla 7 basamaklı, haydi artıralım 70, daha da artıralım 700 basamaklı sayı olarak girilebilir olsun. Her çarpışmadan sonra topların önceki halleriyle tıpatıp aynı kaldığını varsayarak sürtünme katsayısı ve her çarpışmadaki enerji kaybı oranını sabitleyelim.

Bütün bunlara rağmen, (xB,yB) ve (xS,yS) koordinatlarındaki toplar hava akımları nedeniyle sabit durmayıp sallanıyor olabilir. Istakanın ucu da vuruştan vuruşa değişir. İlk atış hız ve açıları hesaplanmış olsa bile insan kolunun fizyolojik özelliklerine bağlı olarak bu ilk atış hız ve açıları tutturulamayabilir.

Bilgisayar hesaplamasında kullanılan denklem sayısını ve işlem süresini düşünelim. İnsanoğlu bunca hesabı ezberden ve başka araç kullanmaksızın ne kadarlık bir sürede başarabilir?

Laf-ı güzaf’dan kaçınıp sadede gelelim: Bilardo literatürüne “Semih Saygıner Magic Shots” (Semih Saygıner’in Sihirli Vuruşları) olarak geçmiş 42 özel vuruş nasıl yapılıyor? Çok daha önemlisi, nasıl tekrarlanabiliyor?

Voleybolcuların vuruşlarından ve benzer diğerlerinden de söz etse miydik?

Bir yanıt yazın