Su damlası

İnternette epeyi arandım ama istediğimce, suya düşen bir cismin yolaçtığı halka-dalgalara ilişkin bir görsel bulamadım. Hani ekonomiciler benzetişleri ziyadesiyle makbul sayar ve kullanırlar ya, bu meyanda ben de DAX, DJ, NASDAQ, ONSALTIN ve benzeri finans araçlarının geleceğine dair naçiz fikirlerimi suya düşen bir cismin yolaçtığı halka-dalgalar üstünden terennüm edeyim ister idim.

Gördüğüm o ki, Kovid-19 hayli yüksek bir başarıyla ve o mertebede çabuklukla def edilebilmişken, etkileriyle cebelleşmek hayli uzun sürecek. Bunun iki nedeni olabilir.

1-Etkilerinin giderilmesi değil kalıcılığı plânlanmış olabilir; hani şu “kontrollü kıyamet” senaryosu gereği. Hatırla(t)makta fayda var; bilim işliklerinde kontrollü karadelik yaratan insanoğlu kontrollü kıyametten mi imtina eder dersiniz?! Bkz., https://www.google.com/search?q=bilim+insanlar%C4%B1+kara+delik+yaratt%C4%B1&oq=kara+delik+yarat&aqs=chrome.2.69i57j0i22i30l2j0i390i650l2.8123j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

2- Kovid-19 ve aşıları ile ilâçları, bilim konusu iken, Kovid-19’un yarattığı ekonomik sorunlar bilimin konusu değildir. Zira, ekonomi ve dahi finans ve benzerleri bilim dışı, haydi daha yumuşak bir deyişle bilimleş(e)memiş bilgi dizgelerine mensupturlar.

Dolayısı ile elde avuçta sadece gani gani muhtelif şekilde rivayet ve tevatür kalmaktadır. Bu kapsamda ve özetle şu notu tarihe düşmekte beis yoktur: Kovid-19’un şimdiye dek alenileşmemiş veya bir nebze kontrol altında tutulabilmiş olan ekonomik etkileri artık su yüzünde görülür olmuştur.

P.S. Hani deriz ya, 40 kez söylersen gerçekleşir; J. Yellen’in ve diğer bazı yetkililerin sözleri de iş bu kalemden sayılsa gerektir. Bkz., https://www.bloomberght.com/yellendan-resesyon-aciklamasi-2333608 . Ayrıca; https://www.bloomberght.com/getiri-egrilerinde-resesyon-sinyali-2333613 .

Bir yanıt yazın