Şu Tuhaf Metal Altın

Şu Tuhaf Metal Altın

Altın opaktır, yani ışık geçirmez. Işığı da pek yansıtmaz. Ama şöyle tırnaktan irice bir külçesine bir süre bakıldıkça, bakanın aklını zihnini bulanıklaştırıverir. Tıpkı elmas gibi, yakut gibi, yeşim gibi, topaz gibi ve nice benzeri taş gibi. Bütün değeri de işte bu büyüleyici güzelliğinden gelir. O kadar ki, bir onsunun (kısaca oz) yani yaklaşık 28,3495231 gramının değil altın onsu diye bilinen yaklaşık 31,103476 gramının fiyatı 2000 dolarları (USD) aşabilmiştir. Bir de nadir olmasından. O kadar ki, tarih boyunca topraktan çıkarılmış altının tümü, kenarları 20,3 metre olan bir küp içine konsa tamamen doldurmaz, üstte boşluk kalır. (Bkz. https://www.nationalgeographic.com/magazine/article/gold )

Değinmeden geçilmesin; Yeryüzü’nün değişik para birimi kullanan değişik ülkelerinde ve o ülkelerin değişik yörelerinde farklı diller konuşan insanlar tarafından madenlerden çıkartılıyor ve hemen hiçbir konuda uzlaşamayan, uyuşamayan, oydaşamayan, anlaşamayan insanlar ve ülkeler tarafından alınıp satılıyor ama tek fiyatla! Yaklaşık 31,1 gramı (simge olarak genellikle XAUUSD kullanılır) 25 Ekim 2022 günü 23.55 itibariyle spot piyasada 1653.06USD. Sonra da her ülkedeki darphane, kuyumcu, sarraf gibi ilgili kurum ve kişilerce kendi ülkelerinin para birimi ve yaygın ağırlık ölçüm birimi kullanılarak yerel fiyatlar hesaplanıp o fiyatlardan alış satış yapılıyor. Peki, bu büyük uzlaşma, uyuşma, oydaşma, anlaşma nasıl gerçekleşebiliyor acaba hemen hiçbir konuda uzlaşamayan, uyuşamayan, oydaşamayan, anlaşamayan yüzlerce ülkenin milyonlarca insanı arasında?

Bu yazının konusu, bu sorulara yanıt aramak değil aslında altın fiyatlarının geleceğini tahmine çalışmak. 2000’den bu yana alttaki pdf sayfalarının ilkinde sergilendiği gibi bir evrim geçirmiş olan altın fiyatları 2000$/oz gördükten sonra 1000$/oz değerine dek düşmüş. Ne ki, son iki yıl içinde yeniden 2000$/oz gördükten sonra son aylarda düşmeye başlamıştır.

1

Altın fiyatlarının faizden etkilenişi zıt yönlüdür. Yani faiz artarken (azalırken) altın fiyatı azalır (artar). Üstteki pdf sayfalarının ikincisinde sergilenen grafik aylık bazda sarı renkle ABD 2 yıllık bono (fiyatları değil) faizlerini, magenta renkli olan da altın fiyatlarını göstermektedir.

Dolayısıyla, FED faizleri artırmayı sürdürdükçe tıpkı DJ, NASDAQ, S&P 500, RUSSELL 2000 endeksleri gibi altın fiyatlarının düşeceği beklenir. Üstteki pdf sayfalarının üçüncüsündeki XAUUSD/S&P 500 grafiğinde görüleceği üzere yaklaşık 2015’den bu yana altın ve S&P 500 fiyatları oranı yatay bir seyir izlemektedir.

Bu yataylık hemen alttaki ons başına USD cinsinden gümüş fiyatları (XAGUSD) bölü S&P 500 fiyatları arasında daha da belirgindir. Bkz. Üstteki pdf sayfalarının dördüncüsü.

Ama şu yukarıda anılan finans araçları içinde insan aklını zihnini en çok bulanıklaştıran ABD bono faizleridir. Çünkü 2Yıllık, 5Yıllık, 10Yıllık, 30Yıllık hemen hiç fark etmez, her birindeki algoritmik (robotik) AL/SAT işlemleri gayet başarılı (kazançlı) sonuç vermektedir. Alttaki grafikte 2Yıllık örneklenmiştir. Tarihsel test dönemi 2005 yılı başı (03.01.2005) ile 21.10.2022 Cuma günü (geçen hafta sonu) arasındaki 4568 işlem gününü kapsamaktadır. Burada kullanılan algoritma (robot) ile bu sitenin ana sayfasında sergilenen S&P 500 ile BTCUSD ve Finans başlığı altındaki ALGORİTMA 1 yazısında anlatılan DJ endeksine uygulanmış olanla genetik akrabalığı vardır.

ROB2Y

 

 

 

Bir yanıt yazın