TESLA, 5 YIL TÜRK CDS, USTBOND2Y/USTBOND30Y, USTBOND30Y, DXY, S&P 500, BRENT PETROL ve ONS ALTIN

Fiyat hareketlerinin bazen dalgalı davranış gösterdiğini fark etme ayrıcalığına erişmiş kimi finans konuşmacı ve yazarlarının sıkça yanlış kullandığı kavramlardan biri dalga boyu diğeri de dalga yüksekliği, yeğinliğidir (amplitude). Dalga yüksekliği, fiyat artış veya azalışını gösterir. Dalga boyu dedikleri ise, tam olarak cahillik ve fiziğe özenti emaresidir. Fiyat hareketlerinin dalga boyu olmaz. Çünkü fiyat değişimleri (Cartesian koordinat sisteminde) şöyle gösterilir: Zaman yatay eksendir ve fiyatlar dikey eksendir. Oysa dalga boyu, adı üstünde uzam ile ilgilidir. Diyelim ki, Ankara’dan İstanbul yönündeki istasyonlardaki bilet fiyatları grafiklenecekse, işte şimdi yatay eksen uzam yani uzaklık değerlerinin taşıyıcısı olabilir.

Bu konuyu alttaki PDF’deki TESLA grafiği üstünde konuşacak olursak, dalgalı davranışın ayan beyan olduğunu teslim etmek gerekir ilkin. İkincileyin, yatay eksenin zaman içerdiğine dikkat edilmelidir. Dolayısıyla, yerel tepeler veya dipler arasındaki zaman farkının giderek büyüdüğü yani sürenin uzadığı açıktır. Demek ki, TESLA dalgalarının periyodu zaman içinde giderek büyümektedir. O arada, yerel tepeler ve yerel dipler de zaman içinde giderek düşük değerlerde ortaya çıkmaktadır. Yani, her yerel tepe bir önceki yerel tepenin alçağında ve aynı şekilde her yerel dip bir önceki yerel dibin alçağında oluşmaktadır. Bu doğrusal olmayan (non-linear) azalış trendi alta açık bir parabolik yapı arz etmektedir. Yani yerel tepeler ve yerel dipler alta açık paraboller ile fit edilebilir. Demek ki, TESLA fiyatlarının yeni bir düşüş trendi içine yakında gireceği beklenebilir. (Bazılarımız için de umulabilir.) Zaten investing.com robotu da mavi yuvarlak ile “Advance Block Bearish” uyarısını koymuş. (Sarı yuvarlak 25 Ağustos 2022’deki 3:1 bölünmesini göstermektedir.)

Benzeri ayı piyasası uyarıları pek çok US hissesi ve onları barındıran endeks grafiklerinde mevcuttur. Örneğin, PDF’nin en alt satırındaki S&P 500 grafiği de alçalan yerel tepeler ve yerel dipleri izleyen şekilde orta vadeli yükselen doğrusal desteğin kırıldığını göstermektedir. Bir başka deyişle, buradaki takoz sıkışması aşağı kırılışla sonuçlanmıştır. BRENT PETROL’deki takoz sıkışması da barizdir ve yeni bir trende geçişin eli kulağındadır adeta. Hani o gürültülü patırtılı Ons Altın yükselişinin de sonuna çabucak erişilivermiş ve gayet uzun bir ucuzlama sürecine girilmiş gibi görünmektedir.

Son bir iki hafta içinde, BIST’ta düşüş bekleyen küçük veya orta büyük yatırımcıların ve oyuncuların uluslararası borsalara yönlendirildiği bilinmektedir. Bu grubun zarara uğrama olasılığı göz ardı edilemez büyüklüktedir. Zira önümüzdeki haftanın ilk bir iki günü EURUSD yukarı DXY aşağı yapsa da hafta ortasından sonra ibrenin DXY lehine dönmesi beklenir; bu meyanda,  USTBOND30Y’nin 4 düzeyi üstüne çıkacağı da.

Bütün bu söylediklerimiz bağlamında çoğumuzu ilgilendiren esas husus TÜRK CDS’lerinin ne şekilde evrileceğidir elbette. PDF’nin ilk satırında gösterilen 5 yıllık örneği üstünde konuşacak olursak, bu yazının başına dönmek yararlı olacaktır. Çünkü burada da yani 5 YILLIK TÜRK CDS’inde de dalgalı davranışı görmek gerekir ilkin. İkincileyin, periyot (TESLA’dakine benzer şekilde) büyümekte ve yerel tepeler ile yerel dipler öncekilerin (TESLA’dakinin aksine) üst düzeylerinde gerçekleşmektedir. Üçüncüleyin, yerel dipler yıl başlarına yani Ocak aylarına isabet etmektedir. Bu da bize, yeni bir yükselişin henüz çok başında olduğumuzu işmar etmektedir. Dördüncüleyin, yukarı açık parabol trendinden kopulması için herhangi bir neden ortaya çıkmadıkça, bu potansiyel yükseliş hedefinin 1000 üstünde olması beklenir.

TESLA

Bir yanıt yazın