Zeytinyağ ve DJ endeksi

Geçen, zeytinyağı fiyatları yükselmezden az evvel idi. Balığın üstüne az damla yağ gezdirmekten söz edince balıkçı Hasan’a, sofradan yağı uzun süredir eksik ettiğimi söylediğimde ısrarcı oldu idi zeytinyağı edinmem gerektiği hususunda. Aslen hatırını kırmak istemediğimden ve biraz da denemekte sakınca olmaz diye düşünerekten “—İyi madem, 1 litre ayırıver bana da.” çıkıverdi ağzımdan.

Ertesi balık almaya gittiğimde ise, koca bir bidonu satın almam konusunda ısrarcı olunca da, bu kez yağın saflığı veya sahteliği konusunda bir kurt düştü idi aklıma. Ama pek belli etmemeye çalıştım; sırf, yok yere günahını almayayım diye. Bir su pet şişesi içindeki yağı ve balığımı alıp parayı ödedim; bidonun tümünü satın almam yolundaki ısrarlarına kulak tıkayıp dükkânından ayrıldım.

O yağdan tatmak hiç nasip olmadı. “—Dur bakalım, haftaya balık aldığımda denerim.” diye ışık almaz bir köşeye kaldırdım. İki üç güne kalmadan renk atmaya başladı zaten. Yine de “Yok canım, beş on lira için Hasan yapmaz böyle bir şey.” diye düşünmekten de alıkoyamadım kendimi.

Ertesi hafta, yine balık almak için uğradığımda yoktu dükkânında. Ondan sonraki hafta da. Ayrılmış, öyle dediler.

Sonra bir Cumartesi Pazarı’nda rastlaştık; elimde portakal torbası, biraz zerzevat ve sair ile. Portakalı kimden ve kaça aldığımı sordu. Az ilerideki tezgâhtan almıştım, fiyatı yüksek söyledim. Şaşırdı. Çok pahalı imiş. Ben de “—Sizin bu memlekette herkes mi üçkâğıtçı böyle?” deyince birden geri dönüp öyle bir hızla seğirtti ki, tozu dumana kattı adeta.

Eve dönüş yolunda az düşündüm de az üzüldüm. Hasan’ı beni kazıklama konusunda ben özendirmiştim. Zira sipariş ve fiyat konusunda hayli gevşek davranmıştım. Bu da onu bir nebze olsun edepsizliğe sevk etmişti. En azından, ben öyle davranmamış olsaydım o da beni kazıklama imkânı bulamamış olacaktı.

Özür dilemeliydim.

Çok uğraştım, gördüğüm yerde çok kez seslendim, peşine düştüm. Lâkin özür dileyebilmiş değilim halen.

Böylesi bir özrü de cagtun.com mecrasının bazı takipçilerine borçluyum, sanırım. Zira bazı kargalardan işittiğimce, bu mecrada sergilenen başarılı algoritmaların bir naçiz makalemdeki (*) yöntemle elde edildiğini sanır imiş bazı piyasa uzmanı yaftalı şahıslar.

Güleyim mi, ağlayayım mı?

Güleyim, güleyim!

(*) arXiv:1109.4372 Analysis of the trends in the index of the Dow Jones Industrial Average (DJIA) of the New York Stock Exchange (NYSE)

Abstract: It is hypothesized that price charts can be empirically decomposed into two components as random and non random. The non random component, which can be treated as approximately regular behavior of the prices (trend) in an epoch, is a geometric line. Thus, the random component fluctuates around the non random component with various amplitudes. Moreover, the shape of a trend in an epoch may be different in another epoch. It is further hypothesized that statistical evidence can be found for various relations between several types of trends and the direction of the next movements of the prices. These hypotheses are tested on the historical data of the DJIA (Dow) and confirmed. Moreover, it is statistically showed that a number of trends that have occurred in the near past course of the Dow can be utilized to presage the near future of the index. As a result, upcoming of a recession in the DJIA, which may portend a worldwide economic crisis, is predicted.

Bir yanıt yazın